Muzeum Rybołówstwa rozpoczęło swoją działalność latem 1994 r. Pomysłodawcą utworzenia takiej placówki był rybak pochodzący z Niechorza - Henryk Gmyrek. Muzeum posiada zarówno zbiory własne, jak i pozyskane od innych podmiotów, m.in. z Muzeum Narodowego w Szczecinie, Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz od mieszkańców okolicznych miejscowości.

W placówce organizowane są stałe oraz czasowe wystawy przedstawiające specyfikę zawodu rybaka łodziowego oraz poruszające tematykę związaną z polskim wybrzeżem. W muzeum wydzielone 3 sale wystawowe, w obrębie których wyeksponowano m.in.: żelazne kotwice, więcierze, kute ościenie, różnorodne haczyki, sieci, kosze do transportu ryb czy np. sadz do ich przechowywania nazywany potocznie przez miejscową ludność „kiblem”. W terenie otaczającym muzeum osadzone są eksponaty w postaci drewnianych łodzi rybackich, które placówka otrzymała w darze od lokalnych rybaków.

W ofercie Muzeum Rybołówstwa dostępne są lekcje muzealne i prelekcje historyczne dla grup zorganizowanych, pod warunkiem wcześniejszego uzgodnienia.

"Willa Amerykanina" pełni nie tylko rolę muzeum, ale także lokalnego Domu Kultury i Punktu Informacji Turystycznej. Realizowane są tutaj cyklicznie spotkania o charakterze kulturalnym, które zrzeszają lokalną społeczność. Są to m.in. "Kulturalne Czwartki" czy "Ludzie i ich pasje". To w tym miejscu odbywa się corocznie znany festyn pn. "Święto Śledzia Bałtyckiego", szeroko propagujący nasze "morskie srebro". Turyści mogą tu zasięgnąć informacji o ciekawostkach nadmorskich miejscowości gminy Rewal, zaopatrzyć się w foldery promujące wskazany region oraz wynająć przewodnika po okolicy lub najciekawszych miejscach województwa zachodniopomorskiego.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!