• Adres: Trzęsacz

Brzeg klifowy w Trzęsaczu mierzy ok. 20 m wysokości i rozciąga się na długości całej plaży. 

Największą atrakcją związaną z klifem są ruiny kościoła pochodzące z XIII wieku. 

Potoczną nazwą używaną dla budowli jest "kościół na klifie". Został on wybudowany w centrum ówczesnej wsi, mniej więcej w odległości 1800 m od brzegu morza. Nieprawdopodobnym wydaje się fakt, że na przestrzeni wieków morze pochłaniało kolejne metry lądu i zmniejszyło tę odległość do zaledwie kilkudziesięciu metrów. Według zapisków z historycznych kronik, w roku 1750 ściany kościoła i morze dzieliło 58 m.  

Na początku XX wieku kościół stracił swoją pierwotną formę za sprawą solidnego osunięcia się ziemi z klifu, które zabrało ze sobą jedną ze ścian świątyni. W 1994 roku nastąpiły kolejne znaczące dla kościoła osunięcia, które spowodowały podjęcie kroków mających na celu zabezpieczenie zabytku. 

Aktualnie klif objęty jest ochroną Regionalnego Konserwatora Przyrody, który odpowiada za to, aby przetrwał on w jak najlepszym stanie, mimo zachodzących zjawisk przyrodniczych. 

Na klifie, podobnie jak w samym Rewalu, zbudowano platformę widokową z bezpośrednim zejściem na plażę. Można z niej podziwiać piękną panoramę morza i okolic oraz ruiny gotyckiego kościoła. 

Na wzniesieniu od 2000 roku funkcjonuje także Multimedialne Muzeum na Klifie. Wykorzystuje się w nim nowoczesne technologie, jakimi są obraz i dźwięk, do zaprezentowania, zarówno dorosłym jak i dzieciom, historii kościoła na klifie, znaczenia południka 15 oraz procesu abrazji.

Klif wraz z jego atrakcjami można podziwiać z kilku perspektyw: z plaży, z ruin kościoła lub z platformy widokowej. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!