• Adres: Nowy Klukom

Inne

  • Położenie:

    Pomnik przyrody jakimi są dwa egzemplarze platana klonolistnego, rosną w powiecie choszczeńskim, w gminie Krzęcin, w parku pałacowym w Nowym Klukomie. Drzewa rosną po wschodniej stronie stawu, niedaleko innych pomników przyrody: klonu zwyczajnego oraz dębu szypułkowego. 

Platan klonolistny to wyjątkowy gatunek drzewa jak na warunki klimatyczne w Polsce. Odmiana ta jest w stanie wytrzymać zimowe warunki jakie panują w naszym kraju, lecz dopiero w starszym wieku. Młode rośliny nie są zdolne do przetrzymania mrozów, dlatego w Polsce praktykuje się sadzenie dopiero kilkunastoletnich drzewek. Platan klonolistny to drzewo o rozłożystej koronie, którego wysokość dochodzi do 35 m. Cechą charakterystyczną gatunku jest łuszcząca się kora, duże dłoniasto klapowane liście oraz owoce w postaci orzeszków w kolczastej osłonie wiszące na długiej szypułce.

Egzemplarze rosnące w Nowym Klukomie są wyjątkowe ze względu rozmiary: ich wysokość dochodzi do 28 m a obwody pni to prawie 4 m.
Drzewa rosnące w parku pałacowym o powierzchni 7,5 ha usytuowane są w sąsiedztwie stawu, w towarzystwie takich gatunków jak: klon zwyczajny czy dąb szypułkowy.
Status pomnika przyrody uzyskał w 1999 roku.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!