Pierwszy kościół zbudowany w Człopie nosił wezwanie św. Wojciecha, nie zachowały się jednak informacje o dacie jego powstania, wiadomo jednak, że w 1618 roku została tu erygowana parafia a budynek kościoła spłonął doszczętnie w roku 1637. Został więc zbudowany nowy kościół, również drewniany, kryty gontem, który został poświęcony przez biskupa poznańskiego, Alfreda Tolibowskiego,  8 listopada 1660 roku. Ten zabytkowy budynek został całkowicie zniszczony zimą 1945 roku w czasie walk o zdobycie miasta. Natomiast w latach  1934-39 w ramach rozbudowy miasta zbudowany nowy kościół katolicki pod wezwaniem Antoniego Padewskiego. Zaprojektowany  on został w popularnym wówczas stylu określany jako „tyrolski”  z elementami neogotyckimi.  Styl tyrolski widoczny jest zwłaszcza w wyposażeniu wnętrza. Do wydłużonego korpusu głównego w kształcie prostokąta zakończonego prezbiterium na planie niepełnego półkola, dostawiony jest od południa aneks w formie prostokąta tworzący nawę boczną. W północno-zachodni narożnik korpusu wtopiona jest wieża na planie kwadratu z podcieniami, zdobna iglicą posadowioną na płaskim dachu, zwieńczoną krzyżem.

W ołtarzu głównym kościoła znajdują się relikwie świętych męczenników Wenustusa i Konkordii. Świątynia została konsekrowana   23 października 1938 roku  przez księdza prałata Franza Hartza z Piły.

Parafia należy do dekanatu Mirosławiec diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!