• Adres: 76-122 Noskowo

Park w Noskowie to park krajobrazowy, naturalistyczny, zajmujący powierzchnię 6 ha. Na terenie parku znajduje się pałac. Miejsce to na przestrzeni wieków posiadało wielu właściciel. Były nimi  m.in. takie rody pomorskie jak von Natzmerowie, von Somnitzowie czy von Zitzewitzowie. Obecnie miejsce to również jest w rękach prywatnych. Z miejscem tym związany był m.in. Heinrich Eugen von Zitzewitz, urodzony właśnie w Noskowie. To niemiecki malarz, rzeźbiarz, grafik i pisarz. Po II wojnie światowej artysta ufundował miastu Sławnu projekt pomnika ‘Chrystus przybywa do Sławna’. Jego prace znajdują się również w kościele w Sycewicach.

Park ma kształt czworoboku. Od zachodu granice wyznacza droga Koszalin-Słupsk, od południa droga doprowadzająca do wsi od drogi nr 6, od północy pola uprawne, a od wschodu podwórze gospodarcze. Park powstał w II połowie XIX w. Dawny układ przestrzenny jest dość czytelny. W parku  można zobaczyć m.in. następujące gatunki drzew: klon jawor, lipa drobnolistna, kasztanowiec pospolity, jodła pospolita, buk pospolity, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, choina kanadyjska, grab pospolity. Na terenie parku rośnie wiele okazów drzew pomnikowych, jak np. buk pospolity (obwód 415 cm), dęby szypułkowe (o obwodach: 415 cm, 450 cm, 480 cm), dąb bezszypułkowy (obwód 310 cm), jodła pospolita (obwód 310 cm), choina kanadyjska (obwód 280 cm). Teren przy pałacu jest uporządkowany i utrzymany w bardzo dobrym stanie. Wokół podjazdu do pałacu rośnie berberys pospolity. Można tu zobaczyć również takie gatunki jak: żywotniki zachodnie, cyprysiki groszkowe, cyprysiki nutkajskie, pigwowiec japoński, sumak octowiec. Przy pałacu zwraca uwagę duży okaz buka pospolitego odmiany czerwonolistnej, cis pospolity i trzy świerki kłujące. W północnej części parku granicę wyznacza okazały szpaler graba pospolitego.

Przy wejściu na teren parku znajduje się tablica ‘Skarby Ziemi Sławieńskiej’ informująca o historii tego miejsca. Teren nie jest udostępniany do zwiedzania, jednakże szczególnie południową i wschodnią część parku dobrze widać z drogi.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!