Jezioro Łabuń jest jeziorem o średniej wielkości, gdyż jego powierzchnia wynosi ok. 22 ha. Jest natomiast bardzo płytkie, gdzie średnia jego głębokość nie przekracza 70 cm, a maksymalnie notuje się 1 m. Wysokość lustra wody wynosi 43,7 m n.p.m..
Linia brzegowa jeziora jest spokojna, lecz liczne są tu załamania i występy, w całości mierzy ona ponad 2 km. Jest to jezioro przepływowe - rzeką wpadająca i wypadającą jest Rekowa.
Jezioro otoczone jest szuwarami i olsami. Ponadto jest bardzo zarośnięte, przez co nie jest łatwo dostępne. Charakter jeziora wg typologii rybackiej nie jest ściśle określony, gdyż niektóre źródła podają, iż jest to jezioro sandaczowe a inne, że jest to jezioro typu linowo-szczupakowego.
Ze względu na nie dużą głębokość jeziora wynikająca z bardzo mulistego dna, lepiej zaliczać je do linowo-szczupakowego typu, gdzie charakterystyczne są własnie muliste dna i intensywnie rozwinięta roślinność wodna, przy ograniczeniu przejrzystości wody.
Choć jezioro to mogłoby się wydawać mało atrakcyjne turystycznie, ze względu na utrudnioną dostępność i niemożność np. kąpania się w nim w sezonie letnim, jest ono istnym rajem dla wędkarzy. Cisza i spokój otaczająca akwen i warunki przyrodnicze w nim panujące tworzą idealne warunki dla rozwoju ryb i ich połowu. Podobno jezioro jest królestwem linów.