• Adres: ul. Szczecińska, 72-022 Nowe Warpno

Inne

  • Położenie:

    Kościół Filialny Św. Huberta w Karsznie położony jest przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 114, biegnącej z Polic do Nowego Warpna, z nowo wybudowaną, biegnącą już wcześniej przez las drogą łączącą Nowe Warpno z Dobieszczynem. Świątynia usytuowana jest przy wjeździe do Nowego Warpna, widoczna w głębi uliczki, po lewej stronie, jadąc w kierunku miasteczka.

Położony na skraju Nowego Warpna, w dzielnicy Karszno, wykonany w technice ryglowej kościół Św. Huberta jest świątynią powstałą prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku (na chorągiewce zamieszczonej na szczycie wieży widnieje bowiem data 1793). W pierwotnym kształcie kościół został wybudowany bez wieży, a w trakcie remontu, który przeszedł pod koniec XIX wieku, dobudowano do niego neogotycką wieżę z cegieł. Do 1945 r. była to świątynia ewangelicka i podlegała parafii w Nowym Warpnie. Po II wojnie światowej obiekt zaczął popadać w ruinę, dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia mieszkańcy Nowego Warpna wyszli z inicjatywą odbudowy kościoła, który to w roku 1965 został wpisany do rejestru zabytków. Po kilku latach starań i żmudnych prac konserwatorskich - 25 lipca 1998 roku odrestaurowany kościół został poświęcony przez ks. bp. Jana Gałeckiego i przekazany jako świątynia filialna parafii w Nowym Warpnie. Świątyni patronuje św. Hubert, a Koło Łowieckie „Bór” opiekuje się odnowionym obiektem. Obecnie w kościele nie odprawia się regularnych nabożeństw, okazjonalnie udziela się w nim ślubów. Jest to miejsce, w którym często odbywają się wystawy prac malarskich. Wnętrze nawiązuje swym wystrojem do Św. Huberta - na ścianach zawieszone jest poroże, ołtarz wykonany jest z drewna przypominającego konar, krzyż wykonany z poroża jelenia, a Jezus wyrzeźbiony jest z pnia. Ryglowej konstrukcji kościółek o powierzchni zabudowy 84,2m2 i pojemności ok. 650 m3 stoi na ceglanej podmurówce, teren na którym się znajduje nie jest ogrodzony.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!