W Swobnicy nad jeziorem Grodziskim wznosi się średniowieczny zamek – pozostałość po dawnym zakonie joannitów. Od północnej strony obiekt otoczony był fosą, a za zamkiem rozciąga się na terenie 2,5 ha park krajobrazowy z XIX wieku.
Park ma charakter naturalistyczny, zadrzewienie tworzą przede wszystkim gatunki rodzime. Klimat i położenie na bagnistym podłożu szczególnie sprzyjał rozwojowi olszy, jesionu i wierzby. Ponadto na terenie parku odnajdziemy takie gatunki jak buk pospolity, kasztanowiec biały, jesion wyniosły, klon srebrzysty, wierzba biała, bez czarny, leszczyna pospolita, śnieguliczka biała, wierzba iwa i lilak. W sumie naliczono ok. 120 starych drzew.
Niemal cały obszar parku jest porośnięty drzewami, jedynie przy głównym skrzydle zamku odnajdziemy polanę zarośniętą malinami i pokrzywą. Układ dróg w parku został zatarty, dziś częściowo jest nieczytelny. Park pełnił funkcję opaski wiatrochronnej dla zamku i kolorystyczne tło dla budynku. Park krajobrazowy w Swobnicy został wpisany na wojewódzką listę zabytków w grudniu 1980 roku.