• Adres: Trzęsacz

Inne

  • Położenie:

    4 lipy będące pomnikami przyrody rosną w Trzęsaczu, mieszczą się przy ulicy Pałacowej. 

    Dwa drzewa znajdują się obok stajni na posesji nr 2/2. Trzecia lipa rośnie na przeciwko kościoła, przy murze pałacu, a ostatnia - czwarta - pomiędzy kościołem, a ogrodzeniem parku pałacowego. 

Lipa drobnolistna to jeden z powszechniejszych gatunków drzew rosnących w Polsce. Osiąga wysokość nawet do 30 m. Jest to drzewo długowieczne, żyjące nawet ponad 600 lat. 

4 lipy drobnolistne to jedne z najcenniejszych okazów starego drzewostanu w okolicy. Ich wiek szacuje się na ok. 300 lat. Drzewa imponują także rozmiarami. Kolejno osiągnęły one w obwodzie pnia: 473 cm, 589 cm, 510 cm i 432 cm. Wysokość wszystkich 4 okazów wynosi równe 19 m. 

Okres zakwitu lipy drobnolistnej przypada na lipiec, wtedy wygląda najpiękniej. Drzewa stanowią atrakcję dla turystów, którzy najliczniej odwiedzają Trzęsacz w sezonie letnim, kiedy lipy prezentują się w pełnej okazałości. 

Lipy zazwyczaj zasadzane były wzdłuż ulic i alej, najczęściej prowadzących do kompleksów dworsko - pałacowych. Podobnie jest w Trzęsaczu - lipy rosną wzdłuż jednej z głównych ulic, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu i kościoła. Warto wspomnieć, iż samych drzew rosnących na tej ulicy jest znacznie więcej, a sporo z nich to lipy drobnolistne odznaczające się trochę mniejszymi parametrami od tych pomnikowych. 

Zachęca się turystów do obejrzenia drzew podczas spaceru po centralnej część miasta, zwiedzając pałac lub kościół. Przy lipach umieszczone są tabliczki informujące, zawierające uwagi na temat zakazów stosowanych wobec drzew. 

Drzewa zostały uznane ze pomniki przyrody żywej w 2003 roku. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!