Pojezierze Szczecineckie zajmuje obszar o powierzchni około 834 km2. Ziemie Pojezierza Szczecineckiego znajdują się w obrębie pagórkowatej wysoczyzny morenowej. Wysokości terenu dochodzą tu nawet do około 205 m n.p.m. Składają się one z dwóch pasm moren czołowych. W krajobrazie krainy zauważyć można dominację powierzchni moreny dennej ostatniego zlodowacenia, która pokryta jest dużą ilością małych jezior polodowcowych. Największym z nich jest Pile (980 ha), z którego wypływa rzeka Piława, będąca dopływem rzeki Gwdy.

Wśród terenów użytkowych Pojezierza Szczecineckiego dominują obszary leśne. Dużą wartość obszaru stanowi również pięć rezerwatów przyrody: Dęby Wilczkowskie (starodrzew dębowy), Sośnica (starodrzew dębowo-bukowy), Glinki (wielogatunkowy las liściasty z licznymi pomnikami przyrody), Golcowe Bagno (torfowisko mszarne), Wrzosowiska Kłomińskie (jedne z największych w kraju).

Przez tereny Pojezierza Szczecineckiego przebiega pięć szlaków rowerowych, jeden kajakowy, cztery piesze oraz jeden konny.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!