Zarządzeniem z 21 czerwca 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie uznał za rezerwat przyrody „Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem” fragment wydm nadmorskich o powierzchni 14,20 ha, w gminie Kołobrzeg. Celem ochrony jest zachowanie typowych zbiorowisk roślinnych wydmy białej (zespół piaskownicy zwyczajnej i wydmuchrzycy piaskowej Elymo-Ammophilietum arenarie),  oraz wydmy szarej (zespół psammofilnej murawy z kocankami i jasieńcem Helichryso-Jasionetum litoralis).

            Wg informacji RDOŚ, ten odcinek naturalnie kształtujących się wydm stanowi reprezentację typowych, choć już rzadkich dla Pomorza Zachodniego, układów roślinności tworzących się wydm białych przechodzących w wydmy szare i zawydmowy charakter zadrzewienia sosnowego, w niektórych miejscach o charakterze nadmorskiego boru bażynowego. Wydmy szare w miejscach stykających się z wydmą białą pokryte są poduchami bażyny czarnej Empetrum nigrum, która w miejscach dużego nasłonecznienia i skrajnych warunków przybiera charakterystyczną formę morfologiczną charakterystyczną dla atlantyckich wrzosowisk bażynowych. Warte wspomnienia jest liczne występowanie na tym wydmowym odcinku 3 gatunków gruszyczek Pyrola sp., tajęży jednostronnej Goodyera repens, widłaka goździstego Lycopodium clavatum, korzeniówek Monotropa hypopitys, chrobotków Cladonia sp. i innych gatunków typowych dla dobrze zachowanych siedlisk wydmowych.

            To trzeci rezerwat przyrody chroniący brzeg morski uznany w tym roku przez RDOŚ w Szczecinie. Województwo zachodniopomorskie jest w skali kraju bezsprzecznym liderem w tworzeniu nowych rezerwatów.

 

Informacja RDOŚ: http://szczecin.rdos.gov.pl/wydmy-biale-i-wydmy-szare

Zarządzenie: http://e-dziennik.szczecin.uw.gov.pl/WDU_Z/2017/2734/akt.pdf

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!