• Adres: 11 Pułku Piechoty, 78-500 Drawsko Pomorskie

Inne

  • Położenie:

    Pomnik poświęcony żołnierzom I Armii Wojska Polskiego znajduje się w północnej części Drawska Pomorskiego przy ul. 11-go Pułku Piechoty. Pomnik stoi na skraju cmentarza wojennego przy drodze wylotowej na Świdwin i Połczyn Zdrój.

Okazały pomnik w formie dwóch luf karabinów z bagnetami został zaprojektowany przez artystów rzeźbiarzy - Romualda Grodzkiego i Melchiora Zapolnika. Odsłonięcie pomnika odbyło się w 25. rocznicę bitwy pod Lenino, 13 października 1968 roku. Pomnik poświęcony jest żołnierzom I Armii Wojska Polskiego, którzy polegli w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego w lutym i marcu 1945 r. Do pomnika przylega cmentarz wojenny, na którym pochowano 3449 żołnierzy polskich z I Armii WP. Obecnie plac przed pomnikiem jest miejscem, gdzie odbywa się większość uroczystości rocznicowych związanych z II wojną światową (m.in. rocznica zakończenia walk o Ziemię Drawską, rocznice wybuchu i zakończenia II wojny światowej). Pod pomnikiem składane są wtedy wiązanki kwiatów, a uroczystości odbywają się w asyście żołnierzy z pełnym ceremoniałem wojskowym.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!