• Adres: 72-015 Jasienica

Inne

  • Położenie:

    Pomnik poświęcony mieszkańcom Jasienicy zlokalizowany jest na skrzyżowaniu ulic: Dworcowej, Jasienickiej oraz Piotra i Pawła, tuż przy przejeździe kolejowym, ok. 4,5 km na północ od Starego Miasta w Policach i ok. 22 km na północ od centrum Szczecina. W pobliżu przepływa rzeka Gunica. Kilkadziesiąt metrów stąd, przy drodze wojewódzkiej nr 114 zatrzymuje się autobus komunikacji miejskiej linii nr 101 oraz Linii Samorządowej.

Pomnik poświęcony mieszkańcom Jasienicy i okolic wzniesiony został w roku 1934 przez mieszkańców wsi Duchowo w celu upamiętnienia ich bliskich poległych podczas I wojny światowej. Odrestaurowany w 2010 roku pomnik jest dzisiaj symbolem dobrosąsiedzkich stosunków polsko-niemieckich. Odnowiony pomnik wzbogacony jest o dwujęzyczny napis, który dodatkowo podnosi pamięć o powojennych mieszkańcach miejscowości. Jest to głaz umieszczony na cokole z kamieni spojonych zaprawą.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!