• Adres: Zwycięstwa 9, 72-500 Międzyzdroje

Bukszpan zwyczajny Aptekarz został objęty ochroną jako pomnik przyrody Uchwałą nr XV/144/03 Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Pień drzewa ma 20-36 cm obwodu, osiąga wysokość 4-5 m a średnica jego korony ma 6 m. Szacuje się, że bukszpan ten ma 80 lat. Nazwa drzewa została nadana dzięki konkursowi "Nazwij międzyzdrojskie pomniki przyrody". Upamiętnia aptekę, której towarzyszył przez wiele lat.

Bukszpan jest to zimozielona roślina, zazwyczaj występująca w formie krzewu. Międzyzdrojski okaz ma jednak formę drzewiastą, dość wyjątkową dla tego gatunku. Jest to także największy bukszpan na wyspie Wolin i jeden z najokazalszych na całym Pomorzu Zachodnim. Naturalnie rośnie w Afryce Północnej, Europie Środkowej i Południowej, w Azji Mniejszej, na Kaukazie i u podnóża Himalajów. W Polsce sadzi się tę roślinę jako ozdobną, gdyż ma bardzo gęste, zimozielone liście i ładny pokrój.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!