• Adres: Parkowa, 72-420 Dziwnów

Inne

  • Położenie:

    Dziwnów, ulica Parkowa, przy zejściu na plażę.

Blok obrobionego kamienia z umieszczoną na nim tablicą pamiątkową. Wyryte są na niej: herb Dziwnowa i flaga Grecji oraz dwujęzyczny napis po polsku i grecku, informujący o tym, że głaz stanowi upamiętnienie Greków, leczonych w Dziwnowie w 1949 roku w ówczesnym Szpitalu 250.

Istnienie tej placówki medycznej objęte było wówczas ścisłą tajemnicą. Był to pierwszy całkowicie tajny duży szpital wojskowy na terenie Polski, specjalizujący się w chirurgii wojennej i rehabilitacji. Przebywali w nim greccy uchodźcy - partyzanci, uczestnicy wojny domowej. Ranni i ciężko chorzy byli leczeni i przechodzili rekonwalescencję od lipca 1949 do listopada 1950 roku. Łącznie pomoc medyczną otrzymało tu 2500 Greków. 

Głaz postawiony został w roku 2004, staraniem dawnych pacjentów Szpitala 205, Towarzystwa Greków w Polsce oraz mieszkańców Dziwnowa. Co roku w lipcu jest jednym z miejsc obchodów uroczystości Dnia Greckiego, na który przyjeżdżają z całej Polski dawni pacjenci szpitala oraz ich potomkowie wraz z rodzinami.

 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!