Czereśnia ptasia jest to powszechne drzewo w Polsce, najczęściej ma charakter drzewa hodowlanego ze względu na owoce. Niemniej jednak czasem możną spotkać ten gatunek rosnący dziko w lasach bądź na miedzach. Od hodowanych okazów w ogródkach przydomowych czy sadach różni się wielkością (osiąga dużo bardziej okazałe rozmiary) oraz owocami (wydaje ich znacznie mniej i o wiele mniejsze).
Nie należy ona do roślin długowiecznych ani osiągających niesamowite rozmiary, lecz są okazy które imponują wiekiem czy wielkością.
Do takich okazów należy drzewo czereśni rosnące w Łagiewnikach, której wiek szacują dendrolodzy na 70 -75 lat. Jego wysokość wynosi 28 m, a obwód pnia 3,35 m. Jest to bardzo wysoki wynik jak na ten gatunek. Dla przyrównania warto podać, iż najgrubsza czereśnia rosnąca w Polsce jest szersza o ok. 20 cm od tej, przy czym jest niższa aż o 6 m.
Czereśnia rośnie nad niewielkim źródliskiem, otoczona drzewami lasu o charakterze bukowym, na terenie nieco podwyższonym - ok. 30 m nad poziomem Regi.
Okaz z Łagiewników jest pomnikiem przyrody na podstawie Uchwały Rady Miejskiej w Resku z 2001 roku.