Inne

  • Położenie:

    Kościół znajduje się w centrum miejscowości na lekkim wzniesieniu.

Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Barzowicach stoi na płaskim wzniesieniu w centralnej części wsi. Ta gotycka, halowa świątynia pochodzi z połowy XV w. Przebudowano ją w XIX stuleciu w stylu neogotyckim. Dolna część ścian została wzniesiona z kamieni i cegieł, a istniejące w niej okna zamurowano podczas przebudowy. Nad nią wyrasta druga część ściany – bardzo wysoka i zbudowana wyłącznie z cegły. Regularnie zaprojektowano w niej otwory okienne zwieńczone ostrymi łukami. Po kilku charakterystycznych elementach architektonicznych, jak np. znacznej szerokości wnętrza kościoła przy niewielkiej rozpiętości łuków tarczowych można poznać, że planowano wydzielić w kościele trzy nawy. Zamiar ten jednak nie został wcielony w życie.

Kościół zaprojektowano na planie szerokiego prostokąta – niemal kwadratu. Od jednej strony wieńczy go – niewiele wystająca ponad namiotowy dach nawy – wieża, a od drugiej - wielobocznie zamknięte prezbiterium. Z dawnego wyposażenie świątyni zachowała się mosiężna chrzcielnica z 1645 r. oraz figury świętych - Piotra i Pawła. Warto również zwrócić uwagę na organy z II poł. XIX w. Obecnie oczekują na remont, na który miejscowa parafia nie może sobie pozwolić.

Na otoczonym kamiennym murem terenie kościelnym stoi grota ze współczesną figurą Matki Boskiej oraz rzeźbą „Dobry pasterz”. W miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego pozostał jedynie pomnik poświęcony poległym w trakcie I wojny światowej. Przypomina on grobowiec. Wykonano go z granitu i sztucznego kamienia w latach 20. ubiegłego wieku. Formą pomnika jest cenotaf – prostopadłościenny postument zwieńczony spłaszczonym ostrosłupem. Na ścianie frontowej wyryto krzyż z datą 1914-1918. Ponadto na monumencie wypisano nazwiska 66 poległych żołnierzy z Barzowic i Drozdowa, słowa: „Za dom i trzodę. Za żonę i dziecko” oraz fragment ewangelii św. Jana: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Inskrypcje wykonano po niemiecku. Przy wejściu na teren kościelny ustawiono tablicę podającą informacje o historii świątyni i miejscowości. Kościół leży przy „Średniowiecznym szlaku cystersów w gminie Darłowo”. Jest to kościół parafialny należący do dekanatu w Darłowie.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!