Inne

  • Położenie:

    Kościół znajduje się w odległości 3 km na południowy-zachód od kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toporzyku, na trasie Połczyn-Zdrój -Drawsko Pomorskie. Dojazd możliwy samochodem drogą wojewódzką nr 173, bądź rowerem wzdłuż starego torowiska znajdującego się przy tej samej trasie.

Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gawrońcu jest kościołem filialnym, należącym do parafii Wniebowzięcia NMP w Toporzyku. Świątynię wybudowano w 1828 r. Kościół jest budowlą nietypową dla tego regionu. Wybudowano go w kształcie granitowej rotundy. Okna świątyni są prostokątne zakończone łagodnym łukiem, zdobione pilastrami. Najciekawszym jednak elementem kościoła są jego podziemia, w których znajdują się krypty ze szczątkami dawnych właścicieli okolic - rodziny Borcke (Borków). Najstarsza trumna w krypcie pochodzi z 1671 r. Ta część jest niedostępna dla turystów. Niestety przez ostatnie lata ktoś zdewastował i splądrował krypty, w wyniku czego trumny zostały zniszczone i ich części porozrzucane są po kryptach. Kościół jest pięknie położony, na wzniesieniu pokrytym trawą i kwiatami. W otoczeniu świątyni znajdują się duże stare drzewa. Do wejścia do kościoła prowadzą schody z kamieni. Obok świątyni stoi krzyż misyjny. 

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!