Inne

  • Położenie:

    Kościół znajduje się w centrum miejscowości, na wzniesieniu, przy głównej drodze.

Wieża kościoła w Marszewie pochodzi z II poł. XV w. Jest to gotycka ceglana wieża, stanowiąca jedyny zachowany element średniowiecznej świątyni. Kościół - poza wieżą - wzniesiono w 1863 r. Wieżę zbudowano na planie prostokąta i pokryto czterospadowym dachem. Masywnej konstrukcji smukłości nadają trzy zwieńczone ostrołukiem blendy (ślepe okna/wnęki ozdobne) widoczne na każdej ze ścian. U szczytu środkowej blendy, ponad wejściem do kościoła, zamontowano współczesny zegar. Blendy ścian bocznych są wyższe. Nad nimi znajduje się rząd kolistych wnęk i otwory dźwiękowe, które zapobiegały niszczeniu wieży przez drgania wywołane biciem dzwonów.

Wieża jest koloru białego, u podstawy widoczne są wykorzystane do jej budowy głazy narzutowe. Przed I wojną światową kościół wyposażony był w trzy dzwony. Na jednym z dzwonów widniała data 1521 r. W przyległej do kościoła nawie na uwagę zasługuje renesansowa ambona. Teren wokół kościoła jest zadbany. Dawniej był tu cmentarz. Od północnej strony rosną stare lipy.

Obecnie kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Marszewie jest kościołem filialnym parafii w Postominie.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!