Inne

  • Położenie:

    Kościół znajduje się w centralnej części miejscowości na wzniesieniu.

Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Cisowie to położona na wzgórzu gotycka świątynia o imponujących - jak na wieś – rozmiarach. Pochodzi z XIII w., a przebudowano ją w XV w. Przeszła też gruntowny remont w latach 60. XIX stulecia. Nad ceglaną jednonawową budowlą góruje dostawiona od strony zachodniej wysoka wieża. Wieńczy ją kryty gontem dach typu namiotowego, na szczycie którego umieszczono wietrznik z kulą, krzyżem i kogutem. Zakrystia znajduje się od północno-wschodniej strony, zaś od strony północnej - kaplica. Tę ostatnią część dobudowano ok. 1900 r. w miejscu wcześniejszej kruchty. Kościół stanął na fundamentach z wielkich głazów narzutowych. Zaprojektowano go na planie szerokiego prostokąta z trójbocznym prezbiterium. Ściany nawy są wsparte przyporami o ozdobnej uskokowej formie. Interesujące jest krzyżowo-żebrowe sklepienie zakrystii oraz detale zdobiące wieżę. W nawie głównej nie powstało sklepienie podobne do tego w zakrystii. Możliwe, że zabrakło środków na wykończenie świątyni według pierwotnych planów. Miała być większa i posiadać trzy nawy przedzielone filarami.

Do naszych czasów przetrwało wiele elementów z wyposażenia kościoła. Zachowały się m.in.: kamienna chrzcielnica pamiętająca jeszcze epokę średniowiecza, barokowy trzyczęściowy drewniany ołtarz, bogato rzeźbiony chór z 1622 r., XVII-wieczna ambona i ławy, a także płyta nagrobna Jochanesa Schlutinusa i Barbary Scheinnanin z 1739 r.

W XIX stuleciu teren przykościelny otoczono murem z kamieni. Pośrodku dawnego cmentarza przykościelnego stoi pomnik poświęcony poległym w czasie I wojny światowej. Ma formę betonowego pięciobocznego słupa zwieńczonego półkopułą. Na szczycie kopuły umieszczono żelazny krzyż. Pola inskrypcyjne pokryte są napisami w języku niemieckim oraz reliefami przedstawiającymi miecze w otoczeniu dębowych liści. Mieści się tu również niewielkie lapidarium. Kościół w Cisowie to filia kościoła św. Gertrudy w Darłowie. Należy do darłowskiego dekanatu. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!