Dąb szypułkowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dębu w Polsce. Charakteryzuje się długowiecznością i imponującymi rozmiarami jakie osiąga. Potrafi żyć nawet 1200 lat, a swój największy wzrost odnotowuje w okresie od 120 do 200 lat. Rośnie na wysokość nawet 40 m, a w bardzo korzystnych warunkach może być to 50 m. Charakteryzuje się ono krótkim pniem w stosunku do wysokiej i rozłożystej korony. Kwiatu dębu pojawiają się w maju, stąd najlepiej oglądać okazy tego gatunku w sezonie późniejszej wiosny i lata, kiedy to ich walory prezentowane są w pełnej okazałości. Drzewo pięknie wygląda też na jesieni mieniąc się wszystkimi kolorami oraz zrzucając owoce.
Okazy rosnące w Starym Klukowi mają ok. 250 lat, co oznacza, że osiągnęły najprawdopodobniej swoje docelowe rozmiary. Średnice pni wynoszą ok. 3 m, a obwody pni mają kolejno 7,06 m i 4,5 m. Są również zbliżone wysokością, gdyż mierzą 25 m.
Łatwo trafić do debów, gdyż leżą one w parku dworskim - pozostałości po kompleksie dworsko-folwarczym. Mieści się on w południowo-wschodniej części wsi i liczy ok. 4 ha. Jednakże do dziś pozostał jedynie stary park ze stawem. Oprócz dwóch pomnikowych dębów szypułkowych, które znacząco wyróżniają się na tle pozostałych drzew dzięki swoim rozmiarom , można podziwiać na terenie parku m.in.: dąb bezszypułkowy, dąb czerwony, daglezję zwyczajną, jesion wyniosły czy cały szpaler kasztanowców czerwonych rosnących wzdłuż drogi do Zamęcin.
Podczas zwiedzania parku i podziwiania drzew, można skorzystać z istniejącego tam boiska do piłki nożnej.
Dwa dęby szypułkowe zostały wpisane na listę pomników przyrody w 1999 roku na mocy Rozporządzenia Wojewody Zachodniopomorskiego.