Celem muzeum w Karlinie jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią ziemi karlińskiej. Muzeum w Karlinie mieście się w pięknym starym neogotyckim budynku o bogatej historii. W budynku tym w okresie międzywojennym urzędowały służby sądownicze. Później kolejno pomieszczenia budynku zajmowały: Sąd Pokoju, Służba Polsce i ośrodek zdrowia. Obecnie budynek jest siedzibą kilku instytucji, w tym: Policji, Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, Zakładu Oświaty, Straży Miejskiej i Punktu Informacji Turystycznej.
Od 2010 roku na poddaszu budynku znajduje się Muzeum Ziemi Karlińskiej. W muzeum są ekspozycje stałe oraz wystawy czasowe. Ekspozycje stała tworzą eksponaty podarowane na rzecz muzeum przez byłych mieszkańców Karlina, którzy po 1945 roku opuścili te tereny. Znaczna część wystawy zajmują przedmioty apteczne pochodzące z lat 50 i 60 XX w., podarowane przez Alfonsa Tomczaka właściciela karlińskiej apteki. W skład eksponatów wchodzą także: starodruki, w tym list z 1825 r., napisany przez ówczesnego Burmistrza Karlina, pieczęcie lakowe, pochodzące sprzed 1900 r. oraz z czasów II wojny światowej, kronika autorstwa Reinholda Wediga, urodzonego w pobliskiej wsi Karścino. Był on pracownikiem szkoły i opiekunem archiwum powiatu Kołobrzesko-Karlińskiego. Kronika jest jednym z najcenniejszych źródeł historii Karlina. Zbiory Muzeum Ziemi Karlińskiej wzbogacają stare widoki miasta przedwojennego, krótka historia Browaru i innych miejsc w Karlinie.
Muzeum Ziemi Karlińskiej podlega pod Karliński Ośrodek Kultury. Do muzeum można dostać się windą, co umożliwia zwiedzanie również osobom niepełnosprawnym.