Kościół został wniesiony pod koniec XIV wieku. To budowla w stylu gotyckim i neogotyckim, zbudowana z cegły. W latach 1865-1867 miała miejsce przebudowa kościoła.
Szczególną uwagę warto zwrócić na kościelną wieżę. Założono ją na planie prostokąta i wzniesiono z cegły, a cokół wieży i narożniki wykonano z kostek granitowych i regularnie ciosanych bloków piaskowca. Jednolity masyw wieżowy przylega do całej szerokości naw kościoła. W centralnej części dolnego masywu wyprowadzono pojedynczą wieżę, założoną na planie kwadratu . Ściany wieży, podobnie jak ściana szczytowa - od wschodu - ożywione są blendami. Na szczycie wieży znajduje się ręcznie pozłacany krzyż. Podczas remontu w latach 1865 - 67 wzbogacono wieżę tzw. fialami - małymi spiczastymi wieżyczkami, w modnym wówczas stylu neogotyckim. Dawniej wieża pełniła funkcję latarni morskiej.
W kościele znajduje się cenne wyposażenie, są to m.in.: obraz ołtarzowy, którego twórcą jest Ernest Deger -najznakomitszy przedstawiciel katolickiego malarstwa kościelnego, malowidło przedstawia Matkę Bożą z wieńcem gwiazd nad głową, długimi włosami, księżycem pod stopami, trzymającą w lewej ręce Dzieciątko Jezus; witraże znajdujące się we wschodniej części kościoła ufundowane w 1867 roku; stalle z okresu renesansu; łuk triumfalny, gdzie przedstawiono postaci starotestamentalne (króla Dawida i dziewięciu proroków) trzymających wstęgi inskrypcyjne, w otoczeniu wici roślinnej, a w 1986 r. uzupełniono go malowidłami: bł. Urszuli Ledóchowskiej, bł. Rafała Kalinowskiego, św. Ottona, św. Maksymiliana Kolbe, bł. brata Alberta, św. Stanisława Kostki, herbem Trzebiatowa, herbem ks. bp. Kazimierza Majdańskiego; ołtarz boczny w stylu neogotyckim znajdujący się w nawie północnej.
Warto wspomnieć, że trzebiatowski kościół ma jeden z najstarszych dzwonów w Polsce. Napis na dzwonie wskazuje tylko rok, wyryty gotycką czcionką: "Anno Domini millesino trieentesimo nonagesimo nono". (1399). Dzwon "Maria" natomiast pochodzi z 1515 r., wyróżnia się wspaniałym dźwiękiem oraz ciężarem - 3,75 tony. Poza napisami zdobi go kilka kręgów delikatnych gotyckich ornamentów (głowy aniołów otoczone girlandami pędów roślin i liści akastów), a także wizerunki Chrystusa - Zbawcy świata i ukoronowania Najświętszej Maryi Panny.
Kościół poświęcony: 7 X 1945 r.