Ostoja Drawska to obszar specjalnej ochrony ptaków, obejmujący teren 153906,1 ha.
Rozciąga się na części pojezierza Drawskiego, w obrębie najgłębszego jeziora w regionie - jeziora Drawsko (ok. 79 m głębokości). Swoim zasięgiem obejmuje ok. 50 innych jezior, przepływa przez niego też kilka rzek. W większej mierze teren ostoi to użytki rolne. Przez ten teren przepływa też kilka rzek, które dodatkowo podkreślają walory przyrodnicze. W największej mierze teren ostoi to użytki rolne.
Chronionych ptaków, które bytują i rozmnażają się w ostoi jest ponad 50 gatunków. Są to np. dzięcioł czarny, czapla, rybitwa czarna, puchacz i wiele innych. Obok priorytetowego celu jakim jest zabezpieczenie rozwoju licznych ptaków, jest także dbanie o ich środowisko. Ochrona flory, która jest tu nieprzeciętnie rozbudowana i bogata w unikatowe gatunki, jest ważna w zapewnieniu jak najlepszych warunków do lęgów ptaków.
Pod względem turystycznym obszar jest bardzo łatwo dostępny, gdyż aby tu dotrzeć wystarczy kierować się do jednej z większych miejscowości tu leżących - Czaplinek, Drawsko Pomorskie albo Złocieniec. Sieć dróg jest dobrze rozbudowana w regionie. W tych punktach istnieje baza hotelowo-gastronomiczna. W mniejszych ośrodkach - wsiach i osadach - rozwija się prężnie agroturystyka.
Miasta prześcigają się wręcz atrakcjami, które oferują turystom, stale prezentując coś nowego. Właśnie z tych miejsc wyznaczone są liczne ścieżki rowerowe, piesze, konne rozciągające się na całym terenie Ostoi Drawskiej. W samym Czaplinku wyznaczono 6 szlaków turystycznych, w Drawsku Pomorskim również 6, a w Złocieńcu 7.
Dodatkowo w sezonie są uruchomione szlaki kajakowe na rzekach regionu, mające początek we wspomnianych miejscowościach. Każde z nich w swojej ofercie ma najmniej 2 trasy.
Zagrożeniami przyrodniczymi dla tego obszaru są elektrownie wodne - niebezpieczne dla wędrówek ryb i rozwoju turystyki. Wiąże się z tym również zanieczyszczenie oraz niszczenie środowiska oraz płoszenie ptaków i zwierząt.
Teren Ostoi Drawskiej pokrywa się z wieloma obszarami o innej formie ochrony przyrody. Są to m.in.: Drawieński Park Narodowy, obszar chronionego krajobrazu Pojezierze Drawskie czy 7 rezerwatów przyrody.