• Adres: Gryfa Pomorskiego, Międzyzdroje

Inne

  • Położenie:

    Pomnik przyrody kasztan jadalny Maron znajduje się w Międzyzdrojach, w powiecie kamieńskim. Rośnie u zbiegu ulic Gryfa Pomorskiego i Dąbrówki, na zachód od mola i Promenady Gwiazd. Stanowi pierwszy przystanek na Szlaku Drzew Pomnikowych w Międzyzdrojach.

Kasztan jadalny Maron został objęty ochroną jako pomnik przyrody Uchwałą nr XV/144/03 Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Jest to dość młode drzewo, ma dopiero 40-50 lat. Osiąga wysokość ok. 14 m, obwód pnia wynosi 130 cm a średnica jego korony wynosi 5 m. Nazwa Maron oznacza owoc kasztana (drzewa), który można spożywać po upieczeniu, zaś po ugotowaniu lub zmielony na mąkę służy m.in. do wypieku chleba. W Polsce znaleźć można nieliczne okazy drzew tego gatunku. Rosną głównie w parkach i ogrodach botanicznych. Naturalnie występuje w basenie Morza Śródziemnego, w Azji Mniejszej i na Kaukazie.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!