• Adres: Trzcińsko

Jezioro Miejskie zajmuje powierzchnię 43,6 ha. Jest to płytki zbiornik. Maksymalna głębokość wynosi zaledwie 5,6 m. Wody jeziora należą do III klasy czystości. Jezioro Miejskie ma jeszcze dwie inne nazwy: Trzcińskie - ze względu na miejscowość, przy której jest położone i Trzygłowskie, tą nazwę wyjaśnia legenda. Głosi ona, że dawno temu żyło tu plemię słowiańskie, zwane Licikawikami. Bogiem plemienia był Trzygław, który ostrzegał przed niebezpieczeństwami, ukazując się nad jeziorem i strasząc wrogów. Mieszkańcy oddawali mu hołd w świątyni na wyspie, gdzie znajdował się jego drewniany posąg. Gdy chrześcijaństwo dotarło na te ziemie, Trzygław opuścił akwen, pozostawiając po sobie trwały ślad w postaci charakterystycznej linii brzegowej, przypominającej trzy głowy bożka. Legenda ta jest również popularna w innych częściach Pomorza Zachodniego.

Nad brzegiem jeziora, na jednym z półwyspów stoi budynek Domu Zdrojowego. Pod koniec XIX wieku miejscowy lekarz dr Boding odkrył pokłady torfów borowinowych z wysoką zawartością składników mineralnych, szczególnie żelaza i siarki. Dzięki jego inicjatywie założono pierwsze kąpielisko, a następnie zakład leczniczy. Przyjeżdżali tu chorzy z całej Europy, a miasto otrzymało tytuł: Zdrój. Po II wojnie światowej, ze względu na pobliskie usytuowanie lotniska wojsk radzieckich w Chojnie, zamknięto zakład leczniczy. Po uzdrowisku pozostała jedynie nazwa miejscowości.

Jezioro Miejskie to zbiornik rynnowy pochodzenia polodowcowego. Składa się ono z dwóch części: jedna rozciąga się w kierunku południkowym, a druga jest do niej prostopadła i rozciąga się w kierunku równoleżnikowym. Dzięki temu istnieją tu bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, wykorzystujących siłę wiatru. Zawsze będzie on wiał z odpowiedniego kierunku. Jest to też dobre miejsce dla kajakarzy, gdyż przez jezioro przepływają dwie rzeki - Rurzyca i Tywa. Warto wybrać się na spływ, trzeba jednak pamiętać, że szlaki wodne są tu pełne przeszkód. Dla miłośników wędkowania przygotowano wiele miejsc i mostków, z których można łowić ryby.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!