• Adres: 78-600 Piecnik

Inne

  • Położenie:

    Głaz ulokowany jest w centrum wsi, na skrzyżowaniu lokalnych dróg na terenie zieleni przed świetlicą wiejską w Piecniku, w pobliżu kościoła. Dojazd: z drogi krajowej nr 10  na odcinku Wałcz – Mirosławiec zjazd w kierunku północnym do Piecnika. Każda z prowadzących do zabudowań wsi dróg doprowadzi do ww. skrzyżowania.

Pomnik – głaz postawiony został w Piecniku w maju 1967 roku. Na głazie zamocowano metalową tablicę z orłem w lewym górnym rogu napisem: „10 lutego 1945 r. 2.3 P.P. 1 D.P. oraz 4 Sam. P. Cz. Ciężkich  uczestnicząc w bitwie 1 Armii Wojska Polskiego o przełamanie Wału Pomorskiego stoczyły tu zaciętą walkę zakończoną opanowaniem Piecnika”. Niedawno tablicę tę odnowiono a orzeł otrzymał koronę.

W lutym 1945 roku w Piecniku miały miejsca zaciekłe walki toczone we wsi i najbliższej jej okolicy  jako działania operacji przełamania Wału Pomorskiego. Walczyli tu żołnierze 1 DP im. T. Kościuszki oraz 4 pułku ciężkich czołgów  z 1 Armii Wojska Polskiego. Ze względu na dogodne położenie Piecnika Niemcy zorganizowali tutaj silną obronę, zamykającą szosę Wałcz – Mirosławiec. Położenie wsi pomiędzy dość wysokimi pagórkami i dwoma dużymi jeziorami (jezioro Piecnik i Głębokie) dawało ku temu doskonałe warunki. Szosa z kolei stanowiła jedyną drogę odwrotu dla jednostek niemieckich, które zostały właśnie okrążone w Wałczu. Jednak w wyniku zdecydowanego  ataku w godzinach wieczornych a było to około  godziny dwudziestej, wieś została zdobyta  11 lutego  przez żołnierzy 3 pp. 1DP im. T. Kościuszki. Walki o Piecnik przyniosły sporo ofiar, poległo wielu polskich żołnierzy, m.in. płk Jan Szczutko – zastępca d/s liniowych dowódcy 1 DP. 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!