• Adres: 78-500 Żółte

Inne

  • Położenie:

    Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP znajduje się w oddalonej o ok. 8 km na północ od Drawska Pomorskiego wsi Żółte. Z Drawska Pomorskiego należy kierować się drogami wojewódzkimi: nr 173, a za miejscowością Zarańsko nr 162 w kierunku Kołobrzegu. Świątynia zlokalizowana jest tuż przy drodze.

Obecny kościół znajduje się na miejscu wcześniejszej świątyni. Z informacji zawartych w protokołach z wizytacji dokonanej w kościele w Żółtem w marcu 1700 r. wiadomo, że kościół był w fatalnym stanie i groziło mu zawalenie. Odnotowano także, że patron Karl Berndt von Birckholtz zamierza całkowicie rozebrać ten budynek i wybudować nowy. Patron kościoła a jednocześnie właściciel majątku dotrzymał danego słowa i już w roku 1710 we wsi stała nowa, zachowana do dziś świątynia, która została wzniesiona na planie ośmiokąta przy wykorzystaniu cegieł wytwarzanych w miejscowej cegielni. W późniejszym okresie, tj. w 2 połowie XVIII wieku, po zachodniej stronie dobudowano murowano-ryglową wieżę. Zwieńczenie wieży hełmem typu namiotowego zrealizowano natomiast w II połowie XIX stulecia. Kolejne większe remonty miały miejsce już w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, kiedy to wyremontowano posadzki, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, przełożono dachówki nad nawą oraz otynkowano nawę i wieżę, a także zdemontowano empory i ołtarze. Ostatni gruntowny remont miał miejsce w latach 2010-2014. Kościół zaopatrzony jest w niedostępną, podziemną kryptę, gdzie prawdopodobnie spoczywają doczesne szczątki patronów świątyni z rodziny von Birckholtz. Do dziś zachowało się niewiele zabytków ruchomych wewnątrz świątyni. Do 1945 roku znajdowały się m.in. barokowy ołtarz z akantowymi uszakami, portret fundatora kościoła, anioł chrzcielny, lichtarze. W 2014 roku zrekonstruowano emporę. Najstarszym zachowanym do dziś obiektem ruchomym w kościele jest kamienna chrzcielnica wykonana z czerwonego granitu i datowana na XIII lub XIV stulecie. Chrzcielnica ma formę kielicha o podstawie w formie postumentu. W wieży wisi siedemnastowieczny dzwon, odlany blisko sto lat przed budową obecnej świątyni przez wybitnego stargardzkiego ludwisarza Hansa Monnika. Sam dzwon jest swoistego rodzaju hołdem dla wybitnego przedstawiciela rodziny patronów Friedricha wystawionym zapewne przez jego syna Kaspara, o czym świadczy inskrypcja na instrumencie. Wielu badaczy różnie interpretowało nieczytelną datę odlania dzwonu. Jedyna możliwą datą jest tu natomiast rok 1613, gdyż Hans Monnick zmarł ok. 1618 roku.

Kościół należy do Parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zarańsku.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!