• Adres: Parkowa, 78-650 Mirosławiec

Pomnik - Czołg (T-34/85) upamiętnia żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, 2 Dywizji Piechoty im. H. Dąbrowskiego, Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte i 4 Pułku Czołgów Ciężkich, poległych 10 i 11 .II. 1945 w walkach o Mirosławiec.  Ustawiony został tu w lutym 1974 roku, a 10 lutego tegoż roku miało miejsce uroczyste odsłonięcie tego pomnika.

 W lutym 1945 roku o Mirosławiec, położony na przedpolu Wału Pomorskiego toczyły się ostre walki. Przejęcie tego miasta miało ważne znaczenie strategiczne - wiązało się z odcięciem potencjalnej drogi odwrotu  niemieckim siłom zbrojnym, które zostały w tym czasie okrążone przez Rosjan w pobliskim Wałczu. Uderzenie polskich sił 1 Armii Wojska Polskiego rozpoczęło się 9 lutego, ale najważniejszym momentem walk był dzień następny - 10 lutego,  kiedy to czołgi z oddziałem fizylierów przerwały linię obrony w lasach w okolicy wsi Toporzyk i pojawiły się w Mirosławcu. Rozpoczęły się zacięte walki uliczne. W godzinach wieczornych na miasto uderzyły pododdziały 5 i 6 pułku 2 dywizji piechoty oraz 1 pułku 1 dywizji piechoty. Był to desant z wykorzystaniem czołgów i dział pancernych. Następnie wkroczyły siły główne 2 dywizji oraz prawoskrzydłowy pułk 1 dywizji. Walki trwały do północy, aż wreszcie opór sił niemieckich został złamany. W bitwie o Mirosławiec zginęło stu pięćdziesięciu polskich żołnierzy. To ich bohaterstwo przypomina czołg stojący w centrum miasta.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!