• Adres: Żymierskiego 3, 78-425 Biały Bór

Pomnik upamiętniający Cesarza Fryderyka Wilhelma III (ur. 3 sierpnia 1770 w Poczdamie, zm. 7 czerwca 1840 w Berlinie) – z dynastii Hohenzollernów, który był królem pruskim od 1797, znajduje się w Parku miejskim. Jest widoczny od strony ulicy Żymierskiego. Odsłonięto go w dziewiątą rocznicę śmierci - dokładnie 2 sierpnia w 1897. Okazały pomnik był bardzo kosztowny, a z jego odsłonięciem wiązała się duża uroczystość. Na pamiątkowym zdjęciu z tamtego okresu można zobaczyć u stóp spiżowego cesarza leżące całe stosy wieńców, a tego dnia nawet ratuszowe mury zostały przybrane świerkowymi girlandami. Pomnik był hołdem złożonym przez mieszkańców cesarzowi.

Forma pomnika pierwotnie miała postać Cesarza ujętego w dostojnej pozycji, umieszczonego na kamiennym cokole. Obecnie jest to tylko cokół, ponieważ w związku ze zmianami ustrojowymi pomnik został rozebrany, prawdopodobnie przez żołnierzy Armii Czerwonej. Mieszkańcy Białego Boru wspominają, że Wilhelm został zakopany w pobliskim wąwozie.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!