• Adres: Kąpielowa, 76-150 Darłowo

Inne

  • Położenie:

    Pomnik „Nie wrócili z morza” znajduje się w Darłówku - dzielnicy Darłowa, przy moście rozsuwanym u ujścia rzeki Wieprzy, po jej wschodniej stronie.

Pomnik przedstawia stojącą na granitowym głazie Madonnę ubraną w białą sukienkę. Maryja trzyma w ręku sieć rybacką. Poniżej, na głazie zamieszczona jest tablica z nazwiskami darłowskich ludzi morza, którzy zginęli w trakcie wykonywania swojej pracy w latach 1961 - 2011. Inicjatorem budowy pomnika był proboszcz o. J. Jędryszek, który poinformował o budowie kaplicy - pomnika rybaków zebranych podczas odprawiania mszy świętej na kutrze DAR 315 w  dniu 24 czerwca 1990 r. z okazji Dnia Morza. W listopadzie pomnik stanął już w tym miejscu. O. Jędryszek pragnął zrealizować pomysł ustawienia kapliczek przy wjazdach do Darłowa. Udało mu się tego dokonać. Kaplica powstała także u wrót Darłowa od strony morza. Jest to bardzo skromny pomnik, poświęcony pamięci tych którzy zginęli na morzu. Turyści zatrzymujący się przy nim mogą na chwilę popaść w zadumę nad trudem pracy ludzi morza. 

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!