• Adres: 74-107 Chlebowo

Inne

  • Położenie:

    Pomnik znajduje się na skrzyżowaniu przy drodze wojewódzkiej 119. Jadąc tą drogą z centrum miejscowości na północ mijamy po prawej stronie kościół, a następnie przystanek i tuż za nim, po lewej stronie znajdziemy pomnik.

Pomnik upamiętniający artylerzystów w Chlebowie został odsłonięty w 1981 roku. Ufundowała go młodzież z SKKT-PTTK ze Szczecinka oraz mieszkańcy miasta i gminy Gryfino. Tablica poświęcona jest 2 Łużyckiej Dywizji Artylerii Wojska Polskiego, która, jak głosi napis na pamiątkowej tablicy - "wspierała ogniem piechotę radziecką w walce z Niemcami o wyzwolenie prawobrzeżnego Szczecina". Walki, których dotyczy monument trwały od 9 do 20 marca 1945 roku. Pomnik ma charakter szerokiego cokołu zbudowanego z ciemnego kamienia i białej spoiny. Na jego przedzie znajduje się pamiątkowa tablica, natomiast jego zwieńczeniem jest oryginalne działo artyleryjskie z lufą wycelowaną ku górze. Całość otoczona jest metalowymi słupkami i łańcuchami.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!