Kościół  pw. św. Jerzego w Darłowie to zabytkowa gotycka świątynia, wzniesiona w XV w. Swoje niezwykłe położenie – poza murami miejskimi – kościół zawdzięcza funkcji, którą niegdyś pełnił. Mieścił się tam szpital, więc – aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się chorób w mieście – zbudowano go z dala od osiedli ludzkich. Z czasem wokół świątyni wyrosło niewielkie osiedle lepianek, zamieszkanych przez biedaków i chorych. Dwa lazarety, które należały do kościoła, zajmowały się dwiema grupami pokrzywdzonych przez los. W szpitalu Ducha Św. przebywali najubożsi oraz lżej chorzy, natomiast w szpitalu św. Jurgena zajmowano się opieką nad trędowatymi.

Kościół pw. św. Jerzego jest niedużym budynkiem z cegły – obecnie otynkowanej. Wzniesiono go na planie prostokąta z półokrągłym prezbiterium. W 1623 r. przeniesiono tutaj dzwon z kościoła św. Gertrudy. Niewysoka wieża zwieńczona dachem o ostrym spadzie znajduje się od zachodu. Od frontu kościół zdobi sześć blend – po trzy z każdej strony. Boczne i tylną ścianę świątyni wsparto dwunastoma symetrycznie rozłożonymi przyporami. Teren przykościelny jest skromny, porośnięty trawą. Ustawiono na nim krzyż. Obecnie świątynią opiekują się franciszkanie i jest ona kościołem pomocniczym parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej, należącej do dekanatu w Darłowie.

Powiązane trasy

Ikona

Velo Baltica

235 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!