Rezerwat przyrody Stary Przylep jest terenem o charakterze florystycznym, powołanym w celu zachowania i ochrony muraw kserotermicznych (ciepłolubnych), unikatowych w skali całego Pomorza, jak i kraju. Zajmuje powierzchnię 2,13 ha i został utworzony 21 maja 1974 r., położony jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 „Jezioro Miedwie i Okolice”.
Rośliny kserotermiczne są roślinami, które wykształcają się na siedliskach bardzo nasłonecznionych, z glebami silnie nagrzewającymi się i z niewielką dostępnością wody. Teren rezerwatu sąsiaduje z terenami pól uprawnych, przez co w sezonie jesienno – zimowym może być nawet niezauważalny, porośnięty trawami, z dość monotonnym krajobrazem. Natomiast w okresie wiosenno – letnim, kiedy roślinność kwitnie, można spotkać niezwykle różnorodne gatunki chronione, takie jak ostnica włosowata, wężymord stepowy, ostrołódka kosmata czy traganek duński.
Należy pamiętać, że po terenie rezerwatu można się poruszać jedynie po wyznaczonych szlakach lub za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.