• Adres: Binowo 31, 74-106 Binowo
  • Telefon: Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Szczecin- Podjuchy: 91 460 93 02

Inne

  • Położenie:

    Kościół znajduje się w centralnej części miejscowości, przy głównej drodze. W pobliżu znajduje się Szkółka drzew, krzewów i roślin ozdobnych. 

W XV wieku na niewielkim wzniesieniu, w centralnej części Binowa, został wybudowany kamienny kościół. Kościół wzniesiony z ciosów granitowych w XV w. Wieża z XVI w. kamienna, w górnej kondygnacji drewniana. Kościół zniszczony w czasie II wojny światowej, odbudowany w latach 1972-1982. Poświęcony 7 XI 1982 r.

Cmentarz został założony w XIX wieku. Z całą pewnością istniał już 1888 roku, prawdopodobnie przed 1939 rokiem nekropolia, z powodu braku miejsca, została zamknięta, zmarli zaś byli chowani na nowym cmentarzu, kilkaset metrów dalej, po drugiej stronie ulicy. Obecnie cmentarz jest zaniedbany. Na jego terenie znajduje się kilkadziesiąt płyt nagrobkowych – część w kawałkach, część z nich posiada jeszcze roślinne ornamenty. Na niektórych nagrobkach możemy odczytać daty i nazwiska. Oprócz kamiennych płyt na terenie cmentarza znajduje się także dawny płot otaczający jeden z grobów i żeliwny krzyż.

O zapomnianym cmentarzu zrobiło się głośno w marcu 2014 roku, gdy wójt Binowa, za fundusze z dotacji unijnej, chciał na terenie nekropolii wybudować boisko do siatkówki. Przy planowanych pracach nie przewidziano ekshumacji szczątków. Ostatecznie boisko nie zostało wybudowane. Cmentarz w Binowie w 2012 roku został wpisany na wojewódzką listę zabytków.  

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!