• Adres: 72-410 Golczewo

Wykuty w kamieniu pomnik żabki w koronie siedzącej na kuli ziemskiej uchodzący za symbol Golczewa, zdobi studnię artezyjską w pobliżu Jeziora Szczuczego.Wiążą się z nim lokalne legendy. Jedna głosi, że w kamienną żabę przemieniła się córka miejscowego rycerza, która zapałała uczuciem do piekarskiego czeladnika. Ojciec panny, przyłapawszy ich na schadzce nad jeziorem, przeklął dziewczynę słowami "obyś na wieki pozostała żabą!". Wtedy nad wodami rozszalał się sztorm, a gdy ucichł, na brzegu zamiast rycerskiej córki znajdowała się figurka żaby.

 Druga legenda mówi o tym, że w czasie jednej z wielkich epidemii życie mieszkańców ówczesnej osady uratowała żaba, która wskazała im źródło zdatnej do picia, czystej wody.

Pomnik powstał w roku 1910, autorem projektu jest architekt Otto Walter - syn pastora z Golczewa. Figurkę żaby wykuł berliński rzeźbiarz. Pierwotnie usytuowano ją w pobliżu dawnego zamku, przy skrzyżowaniu dróg, gdzie biło niewielkie źródełko. W 1974 roku, podczas przebudowy drogi  studzienkę zburzono, a w trakcie prac odkryto pod nią zamknięty w butelce dokument informujący o idei budowy tego pomnika. Figurkę przeniesiono wówczas na aktualnie zajmowane przez nią miejsce nad studnią artezyjską, gdzie stanowi chętnie odwiedzaną ciekawostkę turystyczną i charakterystyczny punkt miasta Golczewa.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!