Jezioro Raduń jest zbiornikiem rynnowym, położonym w kierunkach południowy zachód – północny wschód. Nad jeziorem ulokowany został Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jest tu też Tawerna pod Wieżą, czyli popularne wałeckie kąpielisko, stanica WOPR i pola namiotowe. W przewężeniu jeziora w okolicach wałeckiej Bukowiny brzegi Radunia połączone są mostem wiszącym, stanowiącym atrakcję turystyczną, a jednocześnie umożliwiającym szybkie przedostanie się na drugi brzeg. Tam z kolei znajduje się ciekawostka przyrodnicza – pozostałości Dębu Piastowskiego, zwanego też Starym Dębem, czyli ulubiony cel spacerów mieszkańców Wałcza. Warta uwagi jest też ścieżka spacerowa, która prowadzi do Morzycówki. Na jej trasie znajdują się tablice dydaktyczne przygotowane przez Nadleśnictwo Wałcz.
Większa część brzegów porośnięta jest lasami, między innymi znajduje się tu „Wałecka Bukowina”. Południowo – zachodnia część jest rozdzielona przez długi wąski półwysep Strączyński na dwie duże i dość wąskie zatoki. Północna z nich jest niekiedy określana jako Jezioro Dybrzno, chociaż jest to część Raduńskiego. Na półwyspie Strączno znajduje się pole namiotowe. Wzdłuż jeziora wiedzie ścieżka spacerowo- rowerowa, zaś w części przylegającej do zabudowań miejskich znajduje się tu Aleja Gwiazd Sportu. Z jeziora wypływa rzeka Młynówka, będąca dopływem Piławki. Przez jezioro Raduńskie wiedzie Wałecka Pętla Kajkowa. PO stronie północnej znajdują się pozostałości fragmentów umocnień Wału Pomorskiego. Most wiszący, łączący brzegi jeziora jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców Wałcza i turystów.
Powierzchnia ogólna zbiornika wynosi 227,10 ha, długość 6050 m, maksymalna szerokość 670 m, a maksymalna głębokość 25,6 m. Dość licznie występują tu ryby – można złowić sandacza, węgorza, leszcza, szczupaka, płoć, okonia, karpia i lina, zdarza się też sum. Wędkowanie ułatwiają liczne kładki, zbudowane przez tutejszych wędkarzy. Jezioro to jest użytkowane przez koło PZW Wałcz – Miasto.