Muzeum Regionalne w Szczecinku jest jednym z najstarszych na Pomorzu Zachodnim. Powstało w 1914 roku z siedzibą w wieży św. Mikołaja, później przeniesione do budynku przy ul. Szkolnej 1 w Szczecinku. Posiada zbiory archeologiczne, z dziejów miasta i regionu, myśliwskie, zbiory  wyrobów złotniczych, zbiory starych sreber oraz makietę szczecineckiego garnizonu. Znajduje się tutaj m.in. bezcenna mapa Lubinusa, było to pierwsze wielkie dzieło kartograficzne. Lubinus przygotowując mapę Księstwa Warszawskiego, skrupulatnie zaznaczał miejscowości, jego uwadze nie uszedł również ówczesny Szczecinek, miasto ważne pod względem położenia gospodarczego i militarnego. W muzeum można również podziwiać wystawy czasowe o przeróżnej tematyce, w tym wystawy rzeźby i malarstwa. Przy muzeum funkcjonuje czytelnia i biblioteka, gdzie można poszerzyć wiedzę na temat historii ziemi szczecineckiej od średniowiecza do dnia dzisiejszego oraz sklepik z pamiątkami (drobne pamiątki, przewodniki, mapy itp.) oraz toaleta. W muzeum można również wykupić lekcję z przewodnikiem, który zabierze odwiedzających w historyczną podróż po muzeum. Usługę przewodnika można wykupić na miejscu lub po wcześniejszym umówieniu się. Grupom poleca się wcześniejszy kontakt telefoniczny.

W muzeum znajdują się następujące sale tematyczne:

Sala Szlachecka:

Na wystawie prezentowane są dzieła i wytwory kultury związane z życiem codziennym szlachty pomorskiej: rodem Golzów z Siemczyna, Herzbergów z Lotynia, Podewilsów z Krągu. W tej sali można zobaczyć między innymi: wyposażenie salonów szlacheckich – meble gdańskie. Całości ekspozycji dopełniają mapy Pomorza, w tym mapa „Lubinusa”.

Sala Garnizonowa:

Prezentowana na wystawie kolekcja militarna zawiera niemal wszystko co udało się zebrać w ostatnich latach z uposażenia żołnierzy różnych armii stacjonujących w okolicach Szczecinka. Powiększona została o obiekty związane z historią II wojny światowej. Na środku wystawy znajduje się duża makieta przedstawiająca walki o Szczecinek z 27 lutego 1945 r. i jego zdobycie przez Armię Czerwoną – jednostki 32 Dywizji Kawalerii Gwardii pod dowództwem gen. J.P. Kałużnego

Sala Myśliwska

W sali myśliwskiej można znaleźć eksponaty początkowo dedykowane koncepcji powstania Muzeum Kultury Lasu. Do najciekawszych obiektów należy zabytkowa broń myśliwska, palna i biała, oporządzenie myśliwskie. Jedna ze strzelb posiada mechanizm spustu zaprojektowany przez Leonardo Da Vinici. Prezentowana kolekcja to  ponad 100 obiektów.

Sala Sreber:

Stare srebra to ekspozycja ponad stu przedmiotów wykonanych od XVIII do początku XX wieku w znakomitych, europejskich warsztatach złotniczych m.in: Warszawy, Wilna, Moskwy, Berlina, Poznania, Wrocławia, Wiednia, Paryża i innych. Na wystawie prezentowane są  przedmioty stanowiące wyposażenie arystokratycznych i szlacheckich dworów, w tym elementy zastaw stołowych, przedmioty toaletowe, osobiste. Okazała jest kolekcja obiektów sztuki sakralnej, wykonanych na potrzeby liturgii zarówno kościoła katolickiego, protestanckiego, prawosławnego i liturgii żydowskiej.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!