Dorzecze Regi, a dawniej Dolina Regi, to specjalny obszar ochrony siedlisk. Łączna jego wielkość wynosi 14827,8 ha.
Teren dorzecza Regi obejmuje tereny torfowisk i wilgotnych łąk, które przeplatane są z grądami i lasami bukowymi rosnącymi na zboczach doliny. Jest on również niesamowicie bogaty w różne gatunki roślin.
Teren ten odznacza się dużą różnorodnością krajobrazową, co ma ogromne znaczenie dla środowiska. Wymienia się tu aż 15 siedlisk przyrodniczych zgodnych z Dyrektywą Siedliskową. Obok samych siedlisk, szczególną rolę dla obszaru odgrywają zwierzęta, zwłaszcza ryby - wylicza się 6 głównych i priorytetowych gatunków w wodach Regi, a są nimi: minóg strumieniowy, minóg rzeczny, łosoś atlantycki (rzeka jest idealnym miejscem na wędrówki tarłowe łososia), różanka, koza i głowacz białopłetwy.
Na terenie dorzecza znaleźć można również grupę ciekawych bezkręgowców, jak i większych zwierząt.
Teren dorzecza można zwiedzać i poznawać na wiele sposobów. Podstawową formą są wycieczki szlakami turystycznymi, których na tym terenie wyznaczonych jest wiele. Są one zróżnicowane pod względem długości trasy, stopnia trudności i formy rekreacyjnej.
W Drawsku Pomorskim wyznaczone są 3 ścieżki piesze, 4 rowerowe, 2 kajakowe i 1 konna; w Gryficach 4 piesze i 2 rowerowe; w Łobzie 6 rowerowych, 2 konne i 1 edukacyjną; w Płotach 1 piesza i 2 rowerowe; w Resku po 1 pieszej i rowerowej; w Świdwinie 3 rowerowe a w Trzebiatowie 1 rowerową. Należy jednak pamiętać, iż można wyznaczać sobie trasy wycieczek indywidualnie jeśli decydujemy się na formę pieszą czy rowerową, dlatego liczba możliwości poznania terenu i obcowania z jego przyrodą jest wręcz nieograniczona.
Wypoczynkowi sprzyjają liczne punkty noclegowe i gastronomiczne w wyżej podanych miastach. Odpoczywać można także na biwakach czy w ośrodkach agroturystycznych, których nie brakuje na mapie Dorzecza Regi.