• Adres: Krzemień

Jezioro o powierzchni 280 ha, z maksymalną głębokością na poziomie 29 m, jest położone w południowej części Ińskiego Parku Krajobrazowego. Posiada II klasę czystości, a jego linia brzegowa jest prosta, o wysokich brzegach, porośniętych lasem bukowym na północy jeziora. Od północnego-wschodu wpływa do akwenu rzeka Ina. Schodząc trochę niżej w kierunku południowo-wschodnim, znaleźć można rezerwat przyrody nieożywionej Krzemieńskie Źródliska, które składają się z źródlisk i lasu nad Krzemieniem. Na południu od jeziora znajduje się wieś Krzemień, od nazwy której wzięła się nazwa jeziora. We wsi rośnie monumentalna lipa, 400 letni pomnik przyrody, znany na całą okolicę, który należy odwiedzić i odpocząć u stóp jego imponujących korzeni.

Jezioro jest w typie sielawowo-leszczowym, więc wędkarze znajdą tu m.in. sielawy, leszcze i szczupaki. W wodach Krzemienia pływają również inne gatunki ryb, np. okonie i węgorze. Linia brzegowa jest w bardzo dużym stopniu zalesiona, jedyny dostęp do wody jest od strony Ośrodka Wypoczynkowego w Krzemieniu. Dzięki temu, że jezioro tak broni dostępu do swoich wód, ma ono charakter dzikiego, nieodkrytego akwenu, na który chętnie wybierają się wędkarze oraz osoby, złaknione spokoju i obcowania w ciszy z przyrodą. Miłośnicy wędkarstwa znajdą kilka pomostów do swojej dyspozycji, często jednak wędkarze wypływają na szersze wody jeziora. Niestety, nad jeziorem nie funkcjonuje żadna wypożyczalnia sprzętu wodnego, dlatego najlepiej zabrać ze sobą dmuchany kajak lub ponton, który może się przydać, by podziwiać piękno krajobrazu od strony wody. Na jeziorze występuje umiarkowana fala, która pozwala na skorzystanie z walorów akwenu windsurfingowcom, a widok charakterystycznych żagli i sylwetek postaci na tafli wody nie jest niczym niecodziennym. Dzięki swojej głębokości oraz kształtowi dna (wannowate), często Krzemień jest jeziorem szkoleniowym dla początkujących nurków. Ornitolodzy znajdą w otoczeniu jeziora wiele okazów interesujących ptaków, głównie ze względu na otoczenie terenów podmokłych i bagiennych.

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!