• Adres: Nowogard

Inne

  • Położenie:

    Rzeka Sąpólna płynie przez powiaty goleniowski i łobeski oraz gminy: Nowogard, Maszewo i Dobra. Przepływa przez takie miejscowości jak: Bagna, Wojtaszyce, Sąpólko, Siewkowice.

    Między Nowogardem a Korytowem Sąpólna płynie równolegle do drogi wojewódzkiej nr 106.

    Źródło Sępólnej znajduje się na południowy zachód od wsi Bagna, uchodzi natomiast do rzeki Ukleja.
    Jej głównymi dopływami są Bukowina (niedaleko wsi Korytowo) oraz Dobra.

Rzeka Sąpólna to ciek o długości ok. 60km. Początkowo płynie na północny zachód, następnie przed Nowogardem odbija na północny wschód i płynie w tym kierunku aż do swojego ujścia do rzeki Ukleja.

Rzeka Sąpólna pomimo tego, że płynie przez Równinę Nowogardzką ma raczej charakter górski, a nie jak można by było zakładać równinny czy nizinny. Na całej długości jest raczej wąska i niezbyt głęboka, za to nurt jest wartki. Najbardziej meandrujące jej odcinki znajdują się przed Nowogardem, a następnie tuż przed jej ujściem do Uklei.

Rzeka ta charakteryzuje się czystymi wodami, w których występują pstrąg potokowy i głowacz białopłetwy, będący pod ścisłą ochroną gatunkową. Poza nimi fani wędkarstwa mogą tutaj złowić również płocie, liny i miętusy. Z gatunków chronionych spotkać można jeszcze minoga strumieniowego (objęty ścisłą ochroną gatunkową) oraz śliza pospolitego (chroniony częściowo).

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!