Inne

  • Położenie:

    Sarni Las to zespół przyrodniczo-krajobrazowy leżący na terenie powiatu goleniowskiego, w gminie Nowogard, na terenie miasta Nowogard (na zachód od jego centrum). Tereny tego rezerwatu rozciągają się wzdłuż północnego brzegu jeziora Nowogardzkiego.

    Do Sarniego Lasu dotrzeć można pieszym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się na ulicy Promenady w Nowogardzie, a następnie prowadzi turystów trasą wzdłuż brzegów jeziora.
    Można tam również dojechać ul. Wojska Polskiego, na rozwidleniu za ostatnimi zabudowaniami, po minięciu przystanku autobusowego (po prawej stronie) należy wybrać lewą nitkę rozwidlenia, a potem kierować się cały czas prosto (w kierunku zachodnim).

Na terenie Sarniego Lasu dominują tereny leśne sosnowe i mieszane.

Na brzegach jeziora można podziwiać lilie wodne, szuwary trzcinowe i pałkowe oraz grążel żółty, który jest gatunkiem chronionym, podobnie jak występujące w lesie turzyca piaskowa (rośnie na odsłoniętej skarpie przy jeziorze), marzanka wonna, bluszcz pospolity, turzyca piaskowa i konwalia majowa.
Warto również zwrócić uwagę m.in. na skrzyp łąkowy i kokoryczkę wielokwiatową.
W sezonie pojawiają się jeżyny oraz czarne borówki.

Poza ciekawą roślinnością Sarni Las może również stanowić ciekawą atrakcję dla sympatyków ornitologii. Występują tu bowiem takie gatunki jak: sierpówka, sójka, rudzik, świstunka, bogatka, pierwiosnek, modraszka, sosnówka, mysikrólik, kowalik, pełzacz leśny i ogrodowy, kwiczoł, kos, szpak, dzwoniec, zięba. 
Wszystkie wymienione powyżej gatunki są gatunkami chronionymi.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!