• Adres: Nadbrzeże Drawskie, 78-550 Czaplinek

Inne

  • Położenie:

    Pomnik Papieża Jana Pawła II znajduje się w Czaplinku, w powiecie drawskim. Położony jest w północnej części miasta, na wschodnim brzegu jeziora Drawsko. Stoi przy promenadzie, tuż obok zabytkowego budynku nadleśnictwa, w pobliżu ujścia Czaplineckiej Strugi.

Pomnik papieża Jana Pawła II upamiętnia pierwszy spływ kajakowy rzeką Drawą ks. kardynała Karola Wojtyły. Kiedy przyszły biskup Rzymu pracował jeszcze w Krakowie, skupiała się wokół niego grupa młodzieży. Razem spędzali aktywnie wakacje i ferie. 18 lipca 1955 roku, w miejscu gdzie obecnie jest plaża miejska w Czaplinku, rozpoczął się ich pierwszy ze spływów rzeką Drawą. Kardynał Wojtyła przyjechał na kajaki nad Drawę jeszcze w 1961 roku i w 1967 r. W 50. rocznicę pierwszego spływu postanowiono wykonać pomnik Honorowego Obywatela Czaplinka papieża Jana Pawła II. Rzeźba została zaprojektowana i wykonana przez poznańskiego artystę rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego. Pomnik odsłonięto 3 czerwca 2005 roku.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!