• Adres: Rosnowo

Inne

  • Położenie:

    Jezioro Rosnowskie jest położone w powiecie koszalińskim, w gminie Manowo, między drogą wojewódzką 168 a drogą krajową nr 11, na zachodzie graniczy ze wsią Rosnowo, a na wschodzie z Mostowem.

Jezioro Rosnowskie, zwane potocznie Rosnowo, jest jednym z najstarszych polskich zbiorników retencyjnych. Powstało w 1922 r. na skutek spiętrzenia zaporą ziemną rzeki Radew. Ma powierzchnię 190 ha i należy do głębokich jezior (maksymalna głębokość zbiornika to aż 12 m). Rosnowo jest zbiornikiem przepływowym o charakterze rynnowym, w kształcie podłużnym, przebiegającym w linii wschód – zachód, o długości 10km i szerokości 400m. Jezioro jest głównie wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej, ochrony przeciwpowodziowej oraz pełni funkcję rekreacyjną.

Otoczone lasami, z wysokimi brzegami i wieloma zatoczkami jest świetną bazą dla wędkarzy. W wodach Rosnowa żyją takie ryby, jak płocie, okonie, szczupaki, liny, leszcze, sumy, karpie, karasie, ukleje. Spotkać można również pstrągi potokowe i tęczowe, sandacze a nawet miętusy i klenie. Jako ciekawostkę warto dodać fakt, że od 1974 r. do czasopism wędkarskich zgłoszono aż 40 medalowych okazów ryb, złowionych w Rosnowie, co jest dowodem niesamowitego bogactwa fauny jeziora oraz zachęca do odwiedzin. Aby dojechać na przygotowane przez gospodarza wody stanowiska, należy z trasy nr 11 Koszalin – Bobolice kierować się na Zegrze Pomorskie, po 2km skręcić w lewo w leśną drogę, gdzie będą widoczne drogowskazy PZW. Droga prowadzi do placu, na którym organizowane są zbiórki wędkarzy przed zawodami i tam można zostawić samochód, dojście do stanowisk jest łatwe i oznaczone. W okresie 1 kwietnia do 30 września na jeziorze obowiązuje zakaz używania jednostek pływających o napędzie spalinowym.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!