• Adres: Wojska Polskiego, 78-449 Borne Sulinowo

Inne

  • Położenie:

    Pomnik znajduje się przy ulicy Wojska Polskiego w Bornem Sulinowie na cmentarzu cywilno-wojskowym. Przed cmentarzem znajduje się niewielki bezpłatny parking.

Grób z pomnikiem znajduje się na cmentarzu cywilno-wojskowym w Bornem Sulinowie. Mijamy go wyjeżdżając z Bornego Sulinowa ulicą Wojska Polskiego w stronę wsi Krągi. Nagrobek Iwana Paddubnego ma niezwykły kształt. Na płycie ustawiono pomnik obrazujący dłoń trzymającą pepeszę wycelowaną w niebo. To miejsce niezwykłe i przez swoją historię, i przez to jak wygląda dzisiaj. Wojskowy cmentarz radziecki  w Bornem Sulinowie powstał w 1945 roku. Nie pochowano na nim jednak żołnierzy poległych w czasie wojny, w walkach o pobliski Wał Pomorski. Oni leżą kilka kilometrów dalej, w lesie w pobliżu wsi Krągi. Ten cmentarz, położony za miastem, w lesie przy drodze do Szczecinka, powstał po założeniu radzieckiej bazy wojskowej w Bornem Sulinowie, a chowano na nim zmarłych obywateli ZSRR aż do czasu likwidacji bazy w 1992 roku. Są tu 344 mogiły, przy czym spoczywa w nich aż 146 osób o nieznanym nazwisku. 

Pomnik, jak głoszą mieszkańcy Bornego Sulinowa, to obelisk upamiętniający „bohaterski” czyn plutonowego Iwana Poddubnego. Tuż po II wojnie światowej radziecki żołnierz wsławił się udziałem w krwawej bitwie urządzonej mieszkańcom pobliskiej wsi Krągi. W strzelaninie zginęło wówczas kilkanaście osób, a sam Iwan chciał powstrzymać niesprawiedliwość.

Powiązane trasy

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!