Park przy kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego został założony w czasie budowy świątyni w latach 1874-1889. Za dokładną datę utworzenia parku uznaje się umownie rok 1880.
Park, podobnie jak kościół, do czasów II wojny światowej był utrzymywany w nienagannym stanie. Uległ jednak zniszczeniu w wyniku działań wojennych. Dopiero w 1998 roku podjęto decyzję o remoncie kościoła. Wraz z renowacją budynku rozpoczęto także prace rewitalizacyjne na terenie parku.
Wycięto i usunięto stare, grożące zawaleniem drzewa. Pozostawiono jedynie zdrowe, piękne okazy, których wiek szacuje się nawet na ponad 100 lat. Obecnie dominują w drzewostanie lipy, klony oraz jesiony. Dodatkowo wzdłuż alejek zasadzone są ozdobne krzewy.
Szczególną uwagę przyciąga kaplica znajdująca się w centralnej części parku. W 2000 roku odsłonięto obelisk z wyrytym napisem na tablicy pamiątkowej: Ku pamięci spoczywających tu zmarłych z byłej parafii niemieckiej Trzęsacz i jako wspomnienie wielu poległych w marcu 1945 roku. Tekst umieszczony jest w języku polskim i niemieckim, ze względu na pochodzenie osób tam pochowanych.
Ponadto na terenie całego parku, wzdłuż alejki rozmieszczonych jest 15 kamieni narzutowych z zamocowanymi tablicami z brązu, przedstawiającymi kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Autorem rzeźb jest Wojciech Myjak.
Park można podziwiać spacerując przez centrum Trzęsacza, gdyż zlokalizowany jest przy głównym deptaku miasta. Warto także zwiedzić zabytkowy, neogotycki kościół pw. Miłosierdzia Bożego, przy którym znajduje się ten teren zielony.