Gowienica to rzeka o długości prawie 48 km, swój bieg zaczynająca w dolinie torfowej w okolicach miejscowości Mosty. Ciek ten w większości zachował swój naturalny nurt, uregulowany jest tylko jego końcowy odcinek.
Gowienica początkowo płynie na północ, następnie, mniej więcej w połowie swojej długości odbija na zachód. Przepływa przez Ostoję Goleniowską oraz Puszczę Goleniowską - obszary chronione należące do programu Natura 2000.
Rzeka ta jest raczej płytka, głębsze odcinki znajdują się na zakolach, czasem w okolicach powalonych drzew i innych przeszkód w głównym nurcie.
Warto wspomnieć, że Gowienica jest tylko w niewielkim stopniu zniszczona działalnością człowieka, dzięki czemu zachowała swój pierwotny, niekiedy dziki urok. Na początku rzeka ta meandruje malowniczo wśród łąk, aby w okolicach Bodzęcina zmienić otoczenie na typowo leśne. Jej dzikie brzegi porośnięte są wątrobowcami oraz rzadkimi gatunkami mchów. W środkowym biegu łąki i lasy zamieniają się w głębokie wąwozy.
Ostatni odcinek Gowienicy ma formę uregulowanego kanału i chociaż regulacja sprawiła, że siłą rzeczy rzeka straciła nieco na swojej dzikości to warto zwrócić uwagę na występujące w tej okolicy ptactwo takie jak: bataliony czy żurawie.
Gowienica poza walorami krajobrazowymi to również raj dla wędkarzy. To właśnie tutaj odbywa się doroczne tarło łososi i troci wędrownej. Ponadto na przełomie maja i czerwca przy okazji okresu godowego jętek można złowić tutaj pstrągi, jazie oraz jelce, a czasem lipienie.
Gowienica to również jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w całym województwie zachodniopomorskim. Wiedzie on zarówno przez tereny Puszczy Goleniowskiej jak również przez Równinę Goleniowską. Szlak ten przeznaczony jest raczej dla bardziej wprawionych kajakarzy ze względu na dużą ilość naturalnych przeszkód znajdujących się w nurcie rzeki oraz pojawiające się na trasie progi piętrzące. Jeden to pozostałość po starym młynie. Znajduje się on w miejscowości Babigoszcz, gdzie można zacząć spływ, przy moście na drodze krajowej nr 3. Na spływ najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią, gdyż w okresie letnim poziom wód w Gowienicy może być nieco za niski. Jeśli zdecydujemy się na spływ tą rzeką, ze względu na jej charakter i dużą ilość przeszkód, warto zabrać ze sobą minimalną ilość sprzętu, aby kajaki były jak najmniej obciążone. Spływ tym szlakiem jest wymagający, jednak zapewnia piękne i urozmaicone widoki, które zdecydowanie wynagradzają trudy kajakowej wyprawy.