Uroczyska Pyszczy Drawskiej to obszar ochrony siedlisk w ramach obszarów Natura 2000, który zajmuje teren o łącznej wielkości 74416,3 ha.
Teren Uroczyska jest mocno pofałdowany, a wzniesienia wynoszą nawet 120 m n.p.m. Centralna część obszaru to zbieg rzek Drawy Płociczyny - ze względu na walory przyrodnicze jest to najcenniejszy fragment całego obszaru chronionego.
Lasy są większości sosnowe, ale sporo tu też drzew liściastych jak np. dęby, a buczyny znajdujące się w obrębie Uroczyska są wyjątkowe w skali całego kraju, ponieważ zachowana jest w nich praktycznie naturalna dynamika.
W idealnym stanie zachowane są siedliska terenu, których odnajduje się aż 23 ze spisu zamieszczonego w Dyrektywie Siedliskowej Unii Europejskiej. Spotykane są także liczne populacje wielu zagrożonych gatunków zwierząt, jak: bobra, wydry a nawet żółwia błotnego.
Wody terenu są bogate w okazy rybne, rzadko występujące. Można tu złowić ryby takie jak: głowacz białopłetwy, pstrąg potokowy czy lipień.
Obszar jest bardzo łatwo dostępny dla turystów, gdyż sieć dróg pozwala na swobodne podróżowanie po nim. Zatrzymać mogą się oni w jednym z większych ośrodków miejskich, z licznymi punktami noclegowymi i gastronomicznymi. Jeśli preferują odpoczynek bliżej natury mogą skorzystać z któregoś z pól namiotowych bądź ośrodków agroturystycznych,
Teren najlepiej można poznać poprzez zorganizowanie wycieczek. Można pokonywać je pieszo, rowerem bądź konno. Przez samo Drawno przechodzą trasy 8 szlaków pieszych, 4 rowerowe i 7 wariantów spływów kajakowych i 1 szlak konny. Nie mniej szlaków wytypowanych jest przez Kalisz Pomorski i Strzelce Krajeńskie.
Teren Uroczysk Puszczy Drawskiej pokrywa się w dużej mierze z terenami innych form ochrony przyrody takimi jak 9 rezerwatów przyrody. Każdy z nich zabezpiecza inny teren, inne obiekty i ma swój indywidualny plan ochronny, lecz wszystkie za główny cel obierają sobie zabezpieczenie całego ekosystemu regionu.