• Adres: Dłusko

Inne

  • Położenie:

    Rezerwat położony jest na terenie województwa zachodniopomorskiego, w powiecie łobeskim, na terenie gmin Węgorzyno i Ińsko. Są to tereny okalające w głównej mierze wschodnie brzegi jeziora Dłusko. Wieś o tej samej nazwie - Dłusko - oddalona jest 0,5 km od granic rezerwatu na północ. 

    Teren ten należy do Nadleśnictwa Łobez. Leży on na granicy Ińskiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru "Natura 2000 - Ostoja Ińska".

     

     

Rezerwat Przyrody "Źródliskowe Zbocza" powstał w 2009 roku, zajmuje powierzchnię 52,21 ha. 

Jest to rezerwat krajobrazowy, gdzie głównym celem ochronnym jest zachowanie unikatowego krajobrazu wraz ze szczególną roślinnością tego terenu. 

Na terenie rezerwatu, praktycznie w samym jego centrum, położone jest jezioro Dłusko. Wokół niego występuje w dużych zbiorowiskach ols z olszą czarną w odmianie źródliskowej oraz tworzące zespoły drzewne kwaśne buczyny niżowe.

Charakterystyczne dla tego terenu jest nietypowe podszycie lasu - w jego strukturach rosną takie rośliny jak porzeczka czarna. Jest to niesamowicie rzadkie zjawisko. Ponadto, w runie znaleźć można typowe rośliny źródliskowe - rzeżucha gorzka, mchy i wątrobowce. 

Warunki naturalne panujące na terenie rezerwatu są wyjątkowo korzystne dla żyjących tu zwierząt - ptaków czy płazów. 

Przez teren rezerwatu przebiegają liczne szlaki turystyczne: 2 trasy piesze (niebieski i zielony) oraz 3 trasy rowerowe otwarte w 2014 roku (czerwony, niebieski i zielony). Najpopularniejszym z nich  jest zielony "Szlak Wzniesienia Moreny Czołowej".

 

 

Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!