• Adres: 74-510 Chełm Dolny

Inne

  • Położenie:

    Chełm Dolny leży 103 km na południe od Szczecina i 22 km na południowy wschód od Chojny. Aby dojechać do miejscowości za Chojną przez 11,5 km jedziemy drogą krajową nr 31, w Witnicy skręcamy w lewo, 10 km dalej jest omawiana wieś.

W Chełmie Dolnym od skrzyżowania dróg gminnych przy kościele, aż przez całą długość kościelnej działki rozciąga się odcinek przepięknej alei lipowej. Kilkaset drzew obrasta drogę na długości prawie 200 metrów. Wiek drzew szacuje się na ponad 120 lat.

Aleja została podzielona na trzy odcinki. Pierwsza jest jednorzędowa, umieszczona za kamiennym murem i wynosi ok. 26 metrów. Odstęp między drzewami wynosi od 3 do 5 metrów, w sumie w skład pierwszego odcinka wchodzi 14 drzew. Drugi odcinek jest dłuższy, dwurzędowy, z lipami po obu stronach drogi. Tutaj odnajdziemy 80 drzew, która są rozsadzone co 5,5 metra. Aleja rozciąga się nad jezdnią bruku kamiennego. Trzeci odcinek biegnie od skrzyżowania polnych dróg po skarpę na końcu drogi. W tym wypadku część drzew jest dosadzona później – ich wiek szacuje się na ok. 60 lat. 29 drzew wyznacza granicę drogi polnej, aleja jest jednorzędowa i dwustronna jej długość wynosi ok. 84 metrów, drzewa się rozsadzone w odległości ok 5,5-6,3 metra od siebie.

Wśród zasadzonych gatunków drzew przy pierwszym odcinku odnajdziemy m.in. lipę drobnolistną, dąb szypułkowy, przy drugim odcinku przeważa lipa drobnolistna. Aleje lipowe wraz z brukowaną drogą i fragmentem muru zostały wpisane na wojewódzką listę zabytków we wrześniu 2013 roku.  

Powiązane trasy

Ikona

Blue Velo

269 km
Aplikacja mobilna | Pomorze Zachodnie

App Aplikacja mobilna Pomorze Zachodnie

Z nami nie zgubisz się na trasie! W naszej aplikacji znajdziesz dokładną mapę tras i wycieczek, ciekawe miejsca i wydarzenia, panoramy 360 i dużo, dużo więcej!